Najlepsze źródła białka dla dzieci
Wobec ostatnich naukowych doniesień o zawartości białka w diecie dzieci staramy się, aby jego ilość w jadłospisie mieściła się w normach. Wyższe spożycie białka we wczesnym dzieciństwie bowiem przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia otyłości w późniejszym okresie. Specjaliści od żywienia człowieka stwierdzili, że spożycie białka w zakresie 15%, a 20% w pierwszych dwóch latach życia znacznie podnosi ryzyko nadwagi w wieku dorosłym. Dlatego intendenci z placówek żłobkowych szczególnie zwracajcie uwagę na zawartość białka w swoich dekadówkach. Udział białka powinien mieścić się w granicach 10-15% całodziennej wartości energetycznej diety. Każdy intendent na początku roku zaczyna od obliczenia zapotrzebowania energetycznego dla swojej grupy młodych konsumentów. Wylicza z energii 10-15% i dzieli wartość przez 4. Dlaczego 4? Ponieważ 1 g białka to 4 kcal. Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu norm Aplikacja Intendent Pro pomoże Ci w prosty i szybki sposób wykonać wszystkie obliczenia dla Twojej placówki. Wypróbuj tutaj.
Białko zbudowane jest z aminokwasów
Po wyliczeniu gramatury białka dla swoich podopiecznych warto się zastanowić jakie produkty spożywcze stanowią najlepsze źródła białka dla dzieci. Sęk tkwi w dostarczeniu wraz z pożywieniem wszystkich niezbędnych aminokwasów, tzw. egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. W organizmie człowieka występuje 18 aminokwasów, w tym 9 egzogennych. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci konieczne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów w codziennej diecie. Dlatego też jeden z podpunktów rozporządzenia MZ z 2016 r. mówi o podaży co najmniej 1 porcji z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych.
Najlepsze źródła białka dla dzieci
Pochodzenia zwierzęcego
- Jaja
- Ryby, np. pstrąg, dorsz, łosoś, makrela, halibut, szczupak, sandacz, sardynki, śledź, halibut
- Chude mięso, np. indyk, kurczak, cielęcina, wołowina, chude części wieprzowiny, królik
- Mleko i nabiał, np. jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko, ser żółty, twaróg, mleko
Pochodzenia roślinnego
- Nasiona roślin strączkowych, np. fasola, ciecierzyca, soczewica, groch, groszek zielony, bób, soja
- Orzechy, np. włoskie, ziemne, nerkowca
- Nasiona, np. sezam
- Produkty zbożowe: jęczmień, owies, kasza bulgur, makaron, ryż
I tu dochodzimy do sedna tematu dotyczącego białka. Aminokwasy z produktów pochodzenia zwierzęcego mają zbliżoną strukturę do aminokwasów w komórkach ciała człowieka. Spożywanie produktów odzwierzęcych pozwala na maksymalne wykorzystanie białek do budowy i potrzeb wzrostowych młodych organizmów. Aktualnie białko jaja kurzego jest najbardziej zbliżone do struktury białka wzorcowego (odpowiadającego potrzebom organizmu ludzkiego). Jednak wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego oprócz korzystnych składników tj. witamin z grupy B, w tym wit. B12, żelaza, cynku dostarczamy też substancje szkodliwe dla zdrowia. Są to m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, kwasy o konfiguracji trans, cholesterol, sól, czy dodatek cukru (np. do jogurtów). Dobrą alternatywą są białka pochodzenia roślinnego bez w/w substancji szkodliwych. Chociaż skład aminokwasów w ich białkach jest niepełny to warto mieć na uwadze prawdę:
Jedną z głównych zasad zdrowego żywienia dzieci i dorosłych jest zachowanie różnorodności spożywanych produktów, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego
Dzięki temu, w posiłkach zazwyczaj dostarczana jest mieszanina aminokwasów pochodzących z różnych produktów białkowych. Organizm potrafi uzupełniać aminokwasy, a w konsekwencji budować białka. Zwiększa się w ten sposób wartość odżywczą posiłku zbudowanego z produktów roślinnych i odzwierzęcych. Dlatego nie zaszkodzi kilka razy do dekadówki wprowadzić potrawy z roślin strączkowych tj. zupę pomidorową z soczewicą, pastę z fasoli, gulasz z ciecierzycą, kaszę bulgur do dań mięsnych z sosem, panierkę z sezamu, kaszę jęczmienną do zupy pieczarkowej, soczewicą zagęścić warzywną zupę krem.
A jest o co walczyć, bo białko to ważny składnik przeciwciał, hormonów, enzymów, mięśni, hemoglobiny. Bierze udział w procesie widzenia, gojenia się ran, buduje włosy, skórę i paznokcie.