Intendent Pro
blog

Najlepsze źródła białka dla dzieci

Wobec ostatnich naukowych doniesień o zawartości białka w diecie dzieci staramy się, aby jego ilość w jadłospisie mieściła się w normach. Wyższe spożycie białka we wczesnym dzieciństwie bowiem przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia otyłości w późniejszym okresie. Specjaliści od żywienia człowieka stwierdzili, że spożycie białka w zakresie 15%, a 20% w pierwszych dwóch latach życia znacznie podnosi ryzyko nadwagi w wieku dorosłym. Dlatego intendenci z placówek żłobkowych szczególnie zwracajcie uwagę na zawartość białka w swoich dekadówkach. Udział białka powinien mieścić się w granicach 10-15% całodziennej wartości energetycznej diety. Każdy intendent na początku roku zaczyna od obliczenia zapotrzebowania energetycznego dla swojej grupy młodych konsumentów. Wylicza z energii 10-15% i dzieli wartość przez 4. Dlaczego 4? Ponieważ 1 g białka to 4 kcal. Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu norm Aplikacja Intendent Pro pomoże Ci w prosty i szybki sposób wykonać wszystkie obliczenia dla Twojej placówki. Wypróbuj tutaj.

Białko zbudowane jest z aminokwasów

Po wyliczeniu gramatury białka dla swoich podopiecznych warto się zastanowić jakie produkty spożywcze stanowią najlepsze źródła białka dla dzieci. Sęk tkwi w dostarczeniu wraz z pożywieniem wszystkich niezbędnych aminokwasów, tzw. egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. W organizmie człowieka występuje 18 aminokwasów, w tym 9 egzogennych. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci konieczne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów w codziennej diecie. Dlatego też jeden z podpunktów rozporządzenia MZ z 2016 r. mówi o podaży co najmniej 1 porcji z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych.

Najlepsze źródła białka dla dzieci

Pochodzenia zwierzęcego

  1. Jaja
  2. Ryby, np. pstrąg, dorsz, łosoś, makrela, halibut, szczupak, sandacz, sardynki, śledź, halibut
  3. Chude mięso, np. indyk, kurczak, cielęcina, wołowina, chude części wieprzowiny, królik
  4. Mleko i nabiał, np. jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko, ser żółty, twaróg, mleko

Pochodzenia roślinnego

  1. Nasiona roślin strączkowych, np. fasola, ciecierzyca, soczewica, groch, groszek zielony, bób, soja
  2. Orzechy, np. włoskie, ziemne, nerkowca
  3. Nasiona, np. sezam
  4. Produkty zbożowe: jęczmień, owies, kasza bulgur, makaron, ryż

I tu dochodzimy do sedna tematu dotyczącego białka. Aminokwasy z produktów pochodzenia zwierzęcego mają zbliżoną strukturę do aminokwasów w komórkach ciała człowieka. Spożywanie produktów odzwierzęcych pozwala na maksymalne wykorzystanie białek do budowy i potrzeb wzrostowych młodych organizmów. Aktualnie białko jaja kurzego jest najbardziej zbliżone do struktury białka wzorcowego (odpowiadającego potrzebom organizmu ludzkiego). Jednak wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego oprócz korzystnych składników tj. witamin z grupy B, w tym wit. B12, żelaza, cynku dostarczamy też substancje szkodliwe dla zdrowia. Są to m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, kwasy o konfiguracji trans, cholesterol, sól, czy dodatek cukru (np. do jogurtów). Dobrą alternatywą są białka pochodzenia roślinnego bez w/w substancji szkodliwych. Chociaż skład aminokwasów w ich białkach jest niepełny to warto mieć na uwadze prawdę:

Jedną z głównych zasad zdrowego żywienia dzieci i dorosłych jest zachowanie różnorod­ności spożywanych produktów, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego

Dzięki temu, w posiłkach zazwyczaj dostarczana jest mieszanina aminokwasów pochodzących z różnych produktów białkowych. Organizm potrafi uzupełniać aminokwasy, a w konsekwencji budować białka. Zwiększa się w ten sposób wartość odżywczą posiłku zbudowanego z produktów roślinnych i odzwierzęcych. Dlatego nie zaszkodzi kilka razy do dekadówki wprowadzić potrawy z roślin strączkowych tj. zupę pomidorową z soczewicą, pastę z fasoli, gulasz z ciecierzycą, kaszę bulgur do dań mięsnych z sosem, panierkę z sezamu, kaszę jęczmienną do zupy pieczarkowej, soczewicą zagęścić warzywną zupę krem.

A jest o co walczyć, bo białko to ważny składnik przeciwciał, hormonów, enzymów, mięśni, hemoglobiny. Bierze udział w procesie widzenia, gojenia się ran, buduje włosy, skórę i paznokcie.

 

Szukasz konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie?

Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami