Intendent Pro
blog

Ocet spirytusowy, a rozporządzenie!

Ocet spirytusowy– to wodny roztwór kwasu octowego. Powstaje w wyniku dwuetapowej fermentacji. Najpierw wykorzystuje się drożdże, a następnie powstały płyn wystawiany jest na działanie tlenu i bakterii kwasu octowego Acetobacter. Po analizie procesu wytwarzania mamy wiedzę, że ocet spirytusowy jest pochodzenia naturalnego.  Ponadto jeśli na etykiecie octu nie widnieją substancje konserwujące (np. pirosiarczyn sodu), to skład jest zgodny z rozporządzeniem MZ. (Na blogu znajdziesz dozwolone i niedozwolone dodatki do żywności w placówkach żywienia zbiorowego: kliknij Tutaj).

Czy zatem można go dodać do potraw w żłobku i przedszkolu?

Ocet spirytusowy spożywany w nadmiarze i bez rozcieńczania z wodą jest szkodliwy dla zdrowia. W niewielkich ilościach u dorosłych może pobudzać apetyt i sprzyjać lepszemu trawieniu ciężkostrawnych potraw. Tym nie mniej w niekontrolowanych ilościach u dzieci działa drażniąco na błonę śluzową żołądka i jelit oraz niszczy czerwone krwinki, co prowadzi do anemii.

Dla placówek żywienia zbiorowego…

Nie istnieje zapis o zakazie stosowania octu spirytusowego. W związku z tym nie ma podstaw do ukarania w trakcie kontroli. Jednak jest to produkt, który może zaszkodzić zdrowiu dzieci. Dlatego w żłobkach i przedszkolach lepiej ograniczyć go do minimum (w produktach kupnych) i wyeliminować całkowicie z dodawania do potraw.

Nie powinno się zatem dolewać octu spirytusowego do buraczków, zupy buraczkowej, do sałatek i marynat, planować ogórków konserwowych i pikli na obiad. W zamian zaleca się dodatek soku z cytryny do potraw. W przedszkolu dopuszcza się ocet jabłkowy lub winny. Stosowanie kwasku cytrynowego jest dozwolone w obu rodzajach placówek.

Interesujące są produkty tj.: majonez, musztarda i ketchup. W ich składzie znajdziemy przecież ocet spirytusowy. Jednak uznaje się taki dodatek octu za niewielki i nie groźny dla funkcjonowania młodych organizmów. I tak w piśmiennictwie wyroby tj. majonez, musztarda i ketchup ulokowane są w grupie produktów dozwolonych do stosowania w żywieniu małych dzieci w ograniczonych ilościach. To w ramach bezpieczeństwa dla zdrowia najmłodszych.

Co ciekawe, majonez Kielecki również zawiera ocet spirytusowy i zaleca się go w placówkach żywienia zbiorowego. Ważne jest to, że w jego składzie nie znajdziemy E385 (EDTA), sztucznych aromatów, skrobi, substancji zagęszczających, kwasu fosforowego (E338), substancji konserwujących i substancji stabilizujących, jak w innych.

Zapisz się na darmowe testowanie programu do układania jadłospisów Intendent Pro:Kliknij tutaj

Z Intendent Pro będziesz w kontakcie z dietetykiem!

Szukasz konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie?

Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami