Intendent Pro
blog

Proszek do pieczenia w żłobku, przedszkolu, szkole. Dozwolony?

Przedstawiamy proces badawczy naszego Zespołu Intendent Pro na temat stosowania proszku do pieczenia w placówkach żywienia zbiorowego, tj. w żłobku, przedszkolu, szkole. Jesteśmy grupą ludzi, którzy nie boją się trudnych pytań i szukają na nie odpowiedzi. W tym celu korespondujemy z Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Instytutem Matki i Dziecka, aby ustalić jedną interpretację przepisów prawa.  Dlatego zadaliśmy pytanie trzem instytucjom państwowym, które dotyczyło stosowania proszku do pieczenia do wypieku wyrobów własnych.

Pytanie dot. stosowania proszku do pieczenia do instytucji państwowych

Nasze pytanie brzmiało. Czy można sporadycznie stosować proszek do pieczenia w wypiekach własnego wyrobu w żłobku, przedszkolu i szkole?

  • Zespół Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej potwierdza możliwość niewielkiego i sporadycznego stosowania proszku do pieczenia w PRZEDSZKOLU i SZKOLE.

  • Instytut Matki i Dziecka. W aktualnym opracowaniu „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń” z 2018 r. proszek do pieczenia zalicza się do grupy dodatków dozwolonych w żywieniu dzieci w żłobku. Ponadto ciasta i placuszki w przykładowych jadłospisach zawierają proszek do pieczenia. Poniżej wycinek w/w publikacji.
    proszek do pieczenia w żłobkuPowyższe opracowanie traktujące o żywieniu dzieci w żłobku zostało objęte honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego. Jednakże obecne stanowisko GIS- u  dotyczące stosowania proszku do pieczenia w żłobku jest odmienne…
  • Stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pismo jest długie, zatem wybraliśmy najważniejsze akapity.


GIS zwraca uwagę na rozporządzenie dot. stosowania dodatków do żywności, z którego wynika, że proszek do pieczenia NIE może być stosowany w ŻŁOBKACH. 

W przypadku przedszkoli i szkół SPORADYCZNE stosowanie proszku do pieczenia NIE jest zabronione.

Skład proszku do pieczenia: soda oczyszczona, difosforany, mąka pszenna/skrobia kukurydziana w wersji bezglutenowej.

Difosforany to dodatek do żywności zawierający w swoim składzie fosforany, które w proszku do pieczenia pełnią funkcję spulchniającą. Nie są szkodliwe dla zdrowia. Są one po prostu źródłem fosforu, którego nadmiar w diecie jest niepożądany. Dlatego warto ograniczyć codzienne spożywanie fosforu z różnych produktów, tj: wędlin paczkowanych, serów topionych, biszkoptów, gotowych dań, kupnych ciastek. Nie oznacza to jednak, że difosforany same w sobie są niebezpieczne. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wpisała poszczególne difosforany na listęsubstancji powszechnie uznanych za bezpieczne (1).

 

Czy zatem proszek do pieczenia jest dozwolony w żłobku, przedszkolu i szkole? Podsumowanie.

W przypadku żłobków stosowanie proszku do pieczenia jest zabronione z racji rozporządzenia PE i Rady (WE) nr 1333/2008 z 2008 r. w sprawie dodatków do żywności. Choć w opracowaniu „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń” z 2018 r. jest napisane inaczej. W/w rozporządzenie jest jednak podstawą prawną, aby zakwestionować stosowanie proszku do pieczenia w żłobkach.

W przypadku przedszkoli i szkół podzielamy stanowisko Zespołu NCEŻ. Proszek do pieczenia to dodatek do żywności. Jednak stosowany rzadko i w znikomej ilości do wypieków własnego wyrobu nie stwarza zagrożenia zdrowia dzieci i młodzieży. Układając jadłospis na pierwszym miejscu zawsze będzie nam przyświecać idea dobierania naturalnych składników do potraw. W pierwszej kolejności zaplanujemy owoce, warzywa, jogurt na podwieczorek. Następnie przetwory warzywne, owocowe oraz te z dodatkiem nabiału. Kolejno ciasto drożdżowe i ciasteczka własnego wyrobu, a na końcu wypieki z dodatkiem proszku do pieczenia. W tych ostatnich warto zadbać o wartościowe składniki, tj. dodatek mąki pełnoziarnistej, owoców, warzyw, bakalii, czy nasion.

1. https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?CFRPart=182

Wypróbuj aplikację Intendent Pro za darmo! Kliknij tutaj: https://intendentpro.pl/wersja-testowa/
Dołącz do Zespołu Intendentów Pro 🙂

Szukasz konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie?

Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami