Intendent Pro
blog

Obiad szkolny, a w nim dwie porcje mleka? Czy jest to wymóg?

Zadajecie nam pytanie, czy każdy obiad szkolny powinien zawierać dwie porcje mleka? W placówce żywienia zbiorowego, w której serwowany jest tylko jeden  posiłek.
Naszym zdanie nie. I spieszymy z merytoryczną odpowiedzią na to pytanie.

Źródłem wątpliwości związanych z komponowaniem posiłku serwowanego w szkołach jest zapewne rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2016 r.(1) Punkt 6 wskazuje na stosowanie co najmniej 2 porcji mleka lub produktów mlecznych każdego dnia. Jednak nie w każdym posiłku, jak jest to wyraźnie napisane w podpunkcie dotyczącym warzyw i owoców. Dwie porcje mleka/produktów mlecznych należy umieszczać w codziennym jadłospisie w placówkach oświatowych, tj. w przedszkolach, placówkach prowadzących żywienie zbiorowe.
obiad szkolny i dwie porcje mleka

Pytanie skierowane do instytucji państwowych

Nasze pytanie brzmało: Czy obiad szkolny powinien zawierać dwie porcje mleka? Pytanie dotyczy placówek żywienia zbiorowego serwujących jeden posiłek.

Przedstawiamy krótki proces badawczy naszego Zespołu Intendent Pro na temat stosowania dwóch porcji mleka w obiadach szkolnych. Jesteśmy grupą ludzi, którzy nie boją się trudnych pytań i szukają na nie odpowiedzi. W tym celu korespondujemy z Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, aby ustalić jedną interpretację przepisów prawa. Przepisów, które nadają kierunek naszej pracy. Uważamy też, że w dzisiejszych czasach mnogość interpretacji oraz nadinterpretacji przepisów dotyczących żywienia dzieci i młodzieży jest zbyt duża. Oto odpowiedzi na powyższe pytanie:

  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w Warszawie

  • Stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego- Departament Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia

    Obiad szkolny i dwie porcje mleka

Obie instytucje państwowe zajmujące się żywieniem dzieci i młodzieży oraz kontrolą jadłospisów w placówkach żywienia zbiorowego potwierdziły brak konieczności dodawania dwóch porcji mleka do codziennych obiadów szkolnych. Dlatego stołówki szkolne nie są w obowiązku podawać na co dzień dwóch porcji mleka lub nabiału do obiadu. Jednakże dodatek jogurtu do mizerii, twarogu do makaronu, mleka do puree ziemniaczanego, maślanki lub kefiru do owocowego koktajlu jest zawsze dobrym pomysłem! Jako Intendenci przyczyniacie się do zwiększenia podaży wapnia – obecnie deficytowego mikroskładnika w diecie dzieci i młodzieży. Każdy dodatek mleka lub produktów mlecznych to dobra inwestycja w kości, zęby i prawidłowy rozwój młodych organizmów. Warto też przypominać rodzicom o suplementacji witaminą D. Bo Wapń z witaminą D idą W PARZE 🙂

Odnośniki:
1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001154/O/D20161154.pdf

Dołącz do Zespołu Intendentów Pro 🙂

Wypróbuj aplikację Intendent Pro za darmo!
Układaj jadłospisy szybko, zgodnie z przepisami prawa oraz zasadami prawidłowego żywienia.
Kliknij tutaj: https://intendentpro.pl/wersja-testowa/

 

 

Szukasz konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie?

Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami